Seksualność człowieka

Seksualność człowieka jest niezwykle istotną sferą życia, mającą wpływ na jego funkcjonowanie na wielu obszarach, nie tylko związanych bezpośrednio z aktywnością seksualną. Pojęcie normy oraz akceptowane zachowania w tej sferze również nie mają bezwzględnych granic, zmieniają się w czasie, są wrażliwe na wpływy kulturowe, religijne oraz towarzyszące okoliczności.

W tym artykule zajmiemy się podstawowymi pojęciami związanymi z życiem seksualnym człowieka, aby w kolejnych móc przyjrzeć się poszczególnym zaburzeniom i dysfunkcjom w sposób bardziej szczegółowy.

Pięć warstw życia seksualnego człowieka

Aby łatwiej zrozumieć złożoność ludzkiej seksualności M. Seligman i D. Rosenhan zaproponowali podział struktury życia erotycznego człowieka na pięć warstw. Każda z nich opiera się na warstwie zajmującej niższą pozycję.

Tożsamość płciowa

Najbardziej podstawową warstwą jest tożsamość płciowa, która decyduje o tym, kim jesteśmy. To ona determinuje naszą świadomość bycia mężczyzną lub kobietą. Stanowi na tyle niezmienny rdzeń, że łatwiej jest dokonać zmiany powierzchownych cech seksualnych, aniżeli zmiany tożsamości płciowej.

Zaburzenie tożsamości płciowej (inaczej transseksualizm) polega na tym, że od wczesnych lat życia osoby transseksualne maja poczucie posiadania niewłaściwej budowy ciała, do którego czują niechęć lub obrzydzenie. Czują się jakby uwięzione w cudzym ciele. Skutkuje to często depresją, a nawet tendencjami samobójczymi.

Orientacja seksualna

Kolejna warstwa to orientacja seksualna, która decyduje o tym, kto, a dokładniej jaka płeć staje się obiektem naszego zainteresowania, miłości, pożądania czy fantazji seksualnych. Wyróżniamy dwa podstawowe typy orientacji seksualnej: heteroseksualizm (kiedy obiektem naszego zainteresowania jest osoba przeciwnej płci) oraz homoseksualizm (kiedy interesujemy się osobami tej samej płci). Pomiędzy nimi rozciąga się kontinuum, które zawiera trzeci typ – biseksualizm (który dopuszcza zainteresowanie osobami obojga płci, przy czym nie muszą one mieć takiego samego natężenia i nie muszą przejawiać się w identyczny sposób).

Preferencje seksualne

Trzecią warstwą są nasze preferencje seksualne, czyli obiekty, sytuacje, elementy, które będą wywoływać nasze pożądanie. Najczęściej będzie to widok genitalii i ciała (według Seligmana mężczyźni najczęściej podniecają się kobiecą twarzą, piersiami, pośladkami i nogami, kobiety zaś męską klatką piersiową, barkami, ramionami, pośladkami i twarzą), ale także uwodzicielska rozmowa, zapach, bliskość, konkretne sytuacje (nie tylko o charakterze romantycznym) itp. Zwykle są to powtarzające się i typowe dla większości ludzi bodźce. Czasem jednak niektóre osoby stają się wrażliwe na wyjątkowe przedmioty i sytuacje, wtedy mówimy o parafiliach. Możemy je podzielić na trzy grupy, ze względu na źródło podniecenia:

  1. przedmioty nieosobowe, czyli fetysze, np. buty, bielizna, jedwab, stopy

  2. sytuacje związane z cierpieniem i upokarzaniem (sadyzm i masochizm)

  3. niedobrowolni partnerzy (ekshibicjonizm, podglądactwo, molestowanie dzieci)

Rola płciowa

Kolejną warstwą jest rola płciowa, czyli to, w jaki sposób publicznie wyrażamy naszą tożsamość płciową, orientację oraz preferencje seksualne. Co mówimy, jak się zachowujemy, jakie aktywność wybieramy, jak wyglądamy itp. Różnice w realizowaniu swojej roli płciowej są widoczne już u małych dzieci (zabawy lalkami lub samochodami, znajomość podstawowych stereotypów dotyczących stroju, zabaw czy zainteresowań chłopców i dziewczynek itp.) Często mówi się, że dzieci uczą się swoich ról płciowych od rodziców. Badania jednak wykazały, że nawet dzieci wychowywane w sposób androgeniczny spontanicznie odkrywają stereotypy dotyczące płci. Nie zapominajmy przy tym, że dzisiejsze czasy umożliwiają znacznie większą swobodę i tolerancję w tym zakresie i nikogo już nie dziwi empatyczny i wrażliwy mężczyzna czy silna i odważna kobieta.

Realizacja seksualna

Ostatnią warstwę stanowi realizacja seksualna, czyli podejmowanie konkretnych zachowań seksualnych. Podczas reakcji seksualnej człowieka możemy wyróżnić cztery fazy. Najpierw pojawiają się pragnienia erotyczne, fantazje na temat aktywności seksualnej, wyobrażenia i pragnienie zaangażowania się w nie. Następnie pojawia się podniecenie fizyczne, któremu towarzyszy odczuwanie przyjemności seksualnej. U mężczyzn pojawia się erekcja, u kobiet zaś lubrykacja i obrzmienie pochwy. W trzeciej fazie pojawia się orgazm, czyli kulminacyjny poziom przyjemności seksualnej, związany z wytryskiem u mężczyzn i skurczami mięśni ścianek pochwy. Ostatni etap to odprężenie, podczas którego pojawia się rozluźnienie mięśni i dobre samopoczucie. Na tym poziomie mogą pojawić się tzw. dysfunkcje seksualne, polegające na braku lub zbyt słabych pragnieniach erotycznych, trudnościach z podnieceniem lub orgazmem. Dysfunkcje te mogą występować wspólnie bądź pojedynczo, przez całe życie, albo tymczasowo, w konkretnych sytuacjach.

seksualność

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.