Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną cz. 2

Archetyp męskości i tradycyjny patriarchalny mężczyzna

Dlaczego przedmiotem zainteresowania silnej kobiety, którą w rzeczywistości prowadzi „słaba dziewczynka” staje się właśnie silny mężczyzna? Ponieważ obok słabej dziewczynki, jej zachowaniem i życiowymi wyborami steruje, prosto z nieświadomości, archetyp męskości, zwany Animusem. I o ile sam archetyp pozostaje niezmienny, wspólny wszystkim ludziom, to to, co przyciąga niczym magnes zależne jest od kultury, czasu i doświadczeń osobistych danej osoby. Na kształtowanie się Animusa wpływa nie tylko pierwszy mężczyzna w życiu dziewczynki, czyli jej ojciec, ale także Animus jej matki, który został ukształtowany przez jej rodziców. Jest to więc złożony proces, który sięga kilka pokoleń wstecz. W naszym społeczeństwie wewnętrzny obraz mężczyzny zazwyczaj formowany jest według wzoru tradycyjnego patriarchalnego ojca. Czym charakteryzuje się zatem taki ojciec? Główną jego cechą jest fizyczna nieobecność (spowodowana czy to wojną, czy to koniecznością pracy, często w odległych miejscach). Kolejne cechy to nieobecność emocjonalna, która widoczna jest w tłumieniu i niepokazywaniu swoich uczuć oraz silnie autonomiczna postawa, która często przejawia się przemęczeniem, irytacją czy zniechęceniem. Taki mężczyzna, aby poradzić sobie z odpowiedzialnością utrzymania całej rodziny, musiał wyrzec się swojej Animy, czyli typowych cech kobiecych (potrzeby bliskości, czułości, współpracy itp.), które zdecydowanie nie pomogłyby mu radzić sobie w rzeczywistości braku kontaktu z najbliższymi. I właśnie taki model męskości przejmuje jego córka, który, jako tzw. „patriarchalny animus” będzie wpływać zarówno na nią samą jak i na relacje z mężczyznami, które będzie podejmować. Jak już zostało powiedziane, archetyp sam w sobie nie jest dobry ani zły. Może on jednak przejawiać się w życiu dorosłej już kobiety w korzystny lub niekorzystny dla niej sposób. W wersji pozytywnej będzie pomagał jej radzić sobie samodzielnie w trudnych sytuacjach, bronić własnych przekonań, być niezależną, odważną, asertywną, ambitną. W związkach zapewni jej niezależność i tolerancję wobec partnera. Taka kobieta zadba o przestrzeń wyłącznie dla siebie (własne zainteresowania, przyjaciele, czas i cele), jednocześnie pozostawiając swobodę swojemu mężczyźnie. W wersji negatywnej jednak kobieta stanie się uparta, będzie dążyć do zwycięstwa, zamiast do dialogu i porozumienia.

Proces zakochiwania się silnej kobiety

Na czym polega proces zakochiwania się silnej kobiety? Silna kobieta zakocha się w mężczyźnie, który będzie najbardziej odpowiadać jej wewnętrznemu obrazowi męskości. Będzie szukać mężczyzny, który umożliwi jej projekcję męskiej części siebie na niego, w której to właśnie zacznie się zakochiwać. Oczywiście, projekcja taka może pojawić się w momencie, gdy pojawi się odpowiedni nośnik projekcji, a więc mężczyzna, który rzeczywiście w dużej mierze będzie posiadał takie cechy. Dzięki temu nieświadomość kobiety będzie mogła możliwie jak najdokładniej pokryć swój obraz wewnętrzny z tym realnym, zewnętrznym. Nie zmienia to jednak faktu, że obraz ten będzie jednak zafałszowany. I dopiero po jakimś czasie kobieta zaczyna dostrzegać również inne cechy swojego partnera, które zaczynają okazywać się dla niej irytujące, nieciekawe lub wręcz nie do przyjęcia. Proces ten nazywa się wycofaniem projekcji Animusa. Wtedy dopiero mężczyzna staje przed kobietą taki, jaki jest naprawdę. Jest to moment, który bardzo często, nieraz niepotrzebnie, kończy się rozpadem relacji.

Romantyczny dylemat silnej kobiety i słabej dziewczynki

Kiedy kobieta znajduje idealny obiekt do projekcji swojego Animusa i zaczyna zakochiwać się w silnym mężczyźnie, w jej nieświadomości zaczyna budzić się „słaba dziewczynka”, która zaczyna uruchamiać w dorosłej kobiecie wszystko to, czego ona nie jest w stanie w sobie zaakceptować – poczucie bezradności, zależności, tęsknoty, potrzebę bycia zaopiekowaną. Silna kobieta nie ma już ochoty być idealną i w pełni niezależną, nieustannie radzącą sobie ze wszystkim. Tu jednak pojawia się bardzo trudny dylemat – jeżeli podda się potrzebom „słabej dziewczynki” – wówczas straci wszystko to, co dotąd zdobyła i osiągnęła. Całą swoją świadomie przeżywaną i prezentowana postawę, całe swoje dotychczasowe życie silnej kobiety. Dumę, moc i poczucie bezpieczeństwa. Którego głosu teraz słuchać? Jaką pójść drogą? Okazuje się, że kobiety często wybierają jedną spośród czterech dróg.

Cztery drogi radzenia sobie z dylematem silnej kobiety

Ofiara

Pierwsza droga to droga ofiary. Kiedy przebudza się wewnętrzna dziewczynka, zachowanie i funkcjonowanie kobiety ulega przemianie – porzuca swoje dotychczasowe zainteresowania, znajomych, jedynym przedmiotem zainteresowania staje się jej silny mężczyzna. Zaczyna nieustannie na niego czekać, szukać u niego wsparcia, mieć pretensje, że ten niedostatecznie się o nią troszczy. Mężczyzna, który przecież zakochał się w kobiecie silnej i niezależnej zaczyna irytować się takim obrotem sprawy. Im bardziej ona chce być blisko, tym bardziej on zaczyna podejmować próby uwolnienia się od niej. W końcu kobieta zaczyna dochodzić do przekonania, że im bardziej ujawnia swoje prawdziwe uczucia, tym bardziej zostaje raniona.

Ucieczka

Druga droga do droga ucieczki. Kiedy dziewczynka przebudza się wraz ze swoimi potrzebami, nagle w silnej kobiecie zaczyna uruchamiać się silny lęk i panika. Lęk ten podpowiada, że jeżeli zwiąże się z mężczyzną, jeżeli pozwoli sobie na słabość, utraci wszystko to, co dotąd zdobyła. W efekcie porzuca swojego mężczyznę, który nie jest w stanie zrozumieć tej skrajnej zmiany zachowania swojej ukochanej.

Walka

Trzeci wariant, wariant walki pojawia się często u kobiet, które już kiedyś stały się ofiarami. Aby nie przeżywać po raz kolejny tego samego, postanawiają zapanować nad swoimi Cieniem, czyli „niebezpiecznymi” podszeptami małej dziewczynki. Zamiast jednak rozpocząć pracę nad własnym wnętrzem, kobieta zaczyna walczyć z mężczyzną, który w jej przekonaniu stara się nią zawładnąć (nie uświadamiając sobie, ze jest to przecież jej pragnienie wyprojektowane na mężczyznę). Komunikacja zostaje mocno zaburzona. Co robi wówczas mężczyzna? Albo ucieka od atakującej go silnej kobiety, albo podporządkowuje się. Wtedy jednak bardzo szybko zostanie przez nią porzucony, bo zajmując podrzędną pozycję traci status silnego mężczyzny, w którym przecież kobieta się zakochała.

Wariant mieszany

Ostatnią opcję stanowi wariant mieszany, w którym kobieta miota się pomiędzy poczuciem bycia ofiarą, paniką przed utratą dotychczasowej siebie i potrzebą walki z mężczyzną. Przejawia się to wielką zmiennością układów, nastrojów i zachowań w związku, niemożliwą do racjonalnego zrozumienia i poradzenia sobie dla obojga partnerów. Paradoksalnie jednak takie burzliwe związki są najtrwalsze ze wszystkich wymienionych.

Co robić, aby silna kobieta mogła poradzić sobie z wewnętrznym dylematem podyktowanym przez jej nieuświadomionych przewodników w postaci wewnętrznej dziewczynki i patriarchalnego Animusa? Jaka jest droga kobiety do zintegrowania wszystkich sprzecznych świadomych i nieświadomych elementów jej psychiki? Za pomocą pięknej baśni o dziewczynce bez rąk Maja Storch pokazuje jak powinna przebiegać droga rozwoju kobiety, umożliwiająca jej osiągnięcie dojrzałości i integracji wszystkich, wydawałoby się, sprzecznych elementów. Celowo nie opisuję interpretacji baśni i wszystkich mądrych słów i wskazówek, którymi dzieli się autorka, aby zachęcić was do przeczytania tej bardzo ciekawej i mądrej książki. Myślę, że będzie ona bardzo wartościowa nie tylko dla silnych kobiet, które nie wiedzą jak poradzić sobie z tym trudnym wewnętrznym rozdarciem, ale także mężczyzn, którzy często nie są w stanie zrozumieć irracjonalnych i często mocno raniących ich kobiecych działań.
Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną cz. 1

photo-1424896842869-a5bda51fca24

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną cz. 2

  1. Według moich odczuć, a mam dwie córki, ja chyba nie wyrzekłem się swojej Animy, czyli tych typowych cech kobiecych, a więc potrzeby bliskości, czułości, współpracy… czuję, że to dobrze, ale jakoś strasznie niemęsko to brzmi :). A dalsza część artykułu dała mi do myślenia, że strasznie ten proces zakochiwania skomplikowany, a w gruncie rzeczy powinien być bardzo prosty i nieskomplikowany.

    Polubienie

  2. Maria Storch w książce „Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną” odsłania wpływ wielu lat patriarchalnych relacji na współczesną, silną kobietę. Ukryte w podświadomości schematy niejednokrotnie mają wpływ na nieintencjonalne zachowania i ważne, życiowe decyzje. Poznanie punktu widzenia autorki na problem bycia kobietą silną i jednocześnie kobiecą, pozwoliło mi nowy, inny sposób spojrzeć na dylematy współczesnej kobiety. Z całą pewnością pozycja godna polecenia!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.