Czego nie masz, czego pragniesz?

 

Zamknij oczy, oddychaj spokojnie regularnie. Słyszysz dźwięki, które dochodzą do ciebie, jednak zupełnie ci one nie przeszkadzają. Wszystko co wydarzyło się dzisiaj, co zaprzątało twoją głowę, o czym jeszcze przed chwilą myślałeś lub martwiłeś się, teraz staje się mało ważne. Pozwalasz temu odejść, usunąć się do przeszłości. Skupiasz się teraz na najważniejszej osobie w twoim życiu – TOBIE.

Zwróć uwagę na twoje dłonie. Jakie są, co w nich czujesz? Może chłód, przyjemne ciepło albo mrowienie? Teraz głowa, policzki, powieki, usta… Klatka piersiowa… Zwróć uwagę jak unosi się i opada… Spokojnie, lekko, przyjemnie… Teraz brzuch… Spokojnie unosi się i opada. Twoje biodra, uda, kolana, łydki i na końcu stopy… Zwróć uwagę, jak dotykają pewnie podłoża, jak dają ci uziemienie, jak dzięki nim pewnie stoisz na nogach, jesteś świadomy i bardzo obecny tu i teraz.

Poczuj swoją obecność, swoje ciało, swoje myśli, zobacz obrazy, które pojawiają się w twojej wyobraźni, poczuj zapachy, smaki, usłysz dźwięki.

I wyobraź sobie, że oto widzisz teraz siebie z boku, siedzącego na fotelu, z zamkniętymi oczami. Podejdź do siebie. Jak do najważniejszej osoby w twoim życiu, za którą bardzo tęskniłeś. Jeśli chcesz, możesz sobie coś powiedzieć na przywitanie, dotknąć się, pogłaskać, a może po prostu mocno przytulić. Zobacz jak wartościową i jak ogromnie ważną osobą dla ciebie jest ten człowiek, z którym właśnie masz tak bliski kontakt. Wiedz, że masz prawo być tak samo ważny dla innych osób w twoim życiu.

Przyjrzyj się uważnie i zastanów się, czego ta postać na fotelu najbardziej teraz potrzebuje? O czym marzy, za czym tak bardzo tęskni? Co takiego sprawi, że poczuje się pełna, spełniona, radosna, a może bezpieczna?

Może są to jej podstawowe potrzeby? Może wystarczy ją ogrzać, nakarmić lub napoić? A może potrzebuje snu? Kto może tego dokonać? W jaki sposób? Czym? Jakimi smakami? Pod jaką postacią? Zobacz to, poczuj…

A może są to potrzeby seksualne? Kogo potrzebuje? W jaki sposób? Gdzie? Wyobraź to sobie tak, jak byłoby najlepiej, najczulej, a może najbardziej namiętnie? Jakie fantazje mogą się spełnić?

A może ta najważniejsza dla ciebie osoba potrzebuje poczuć się bezpiecznie? W jaki sposób możesz jej to zapewnić? Skoro już wiesz – zrób to, daj jej poczucie bezpieczeństwa.

A może potrzebuje poczuć swoją przynależność do innych? Chce być częścią grupy, która ma podobne cele i wartości. Grupy, która ją akceptuje taką, jaka jest naprawdę, dla której jest ważna i niezwykle wartościowa. Co to za ludzie? Niech poczuje więzi łączące ją z innymi. Wsparcie i wielką siłę.

A może potrzebuje miłości? Otul zatem tę miłą tobie postać na fotelu ciepłą pierzyną miłości. Wyobraź sobie, że przepełniasz ją miłością, poprzez dotyk, głos, spojrzenie i na każdy inny możliwy sposób, który przyjdzie ci do głowy. Pozwól jej poczuć się kochaną, spraw, aby pokochała samą siebie, otoczyła się troską i czułością.

Skoro ta najważniejsza postać w twoim życiu jest już tak pełna miłości, swobodnie może realizować swoje dalsze potrzeby. Może ma ochotę rozwijać się, robić coś godnego szacunku i uznania, samorealizować? Wyobraź sobie jak to robi… Jaką sprawia jej to przyjemność… Jak poszerza swoje horyzonty… Przekracza swoje granice… Eksploruje ciekawy świat… Przepełnia się wiedzą i doświadczeniem… Mądrością życiową…

Czego jeszcze potrzebuje? Przypatrz się jej uważnie, przejrzyj na wskroś… Z miłością, troską i czułością. Daj jej to, czego jeszcze potrzebuje… O czym może sama dotąd nie wiedziała, ale teraz ty już wiesz… Albo o czym nigdy dotąd nikomu nie mówiła… Może to będzie mała konkretna rzecz potrzebna jej w tej chwili… Może coś znacznie większego i niewymiernego… Cokolwiek to jest – właśnie teraz masz okazję jej to podarować… Zrób to tak, aby w tym momencie,  tu i teraz poczuła pełnię… Spełnienie… Absolutny spokój i zaspokojenie. Aby była jeszcze mocniej tu i teraz, ponieważ żadna niezaspokojona potrzeba już jej nie wyrywa do przeszłości ani do przyszłości. Wszystko, czego potrzebuje ma tu i teraz…

Stań się na powrót tą ważną osobą w fotelu, będąc jednocześnie świadomym i czynnym obserwatorem. Poczuj w tym momencie, tu i teraz pełnię… Spełnienie… Absolutny spokój i zaspokojenie. Jesteś jeszcze mocniej tu i teraz, ponieważ żadna niezaspokojona potrzeba już nie wyrywa cię do przeszłości ani do przyszłości. Wszystko, czego potrzebujesz masz tu i teraz…

Pobądź jeszcze przez chwilę świadomie w tym poczuciu. Zachowaj je i spraw, aby zawsze było dla ciebie dostępne i abyś mógł do niego wracać.

A teraz podziękuj sobie za te wartościowe podarunki i, kiedy będziesz gotowy, otwórz oczy.

Powyższa wizualizacja jest stosowana podczas cyklicznych Warsztatów Relaksacyjnych.jjg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.