Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Prawdopodobnie każdemu z nas, prędzej czy później, zdarzy się stanąć przed zacnym obliczem komisji rekrutacyjnej. Obojętnie, czy będzie to cała grupa wymagających rekruterów, czy pojedyncza osoba pracodawcy, jest to na ogół mocno stresujące wydarzenie, od którego zależą nasze dalsze losy zawodowe. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby odpowiednio do takiej rozmowy się przygotować. Z jednej strony poczujemy się pewniej i łatwiej będzie nam poradzić sobie z obezwładniającym stresem, z drugiej zaś nasze widoczne przygotowanie będzie dodatkową informacją dla rekruterów o naszej rzetelności i odpowiedzialności.

Przygotowanie w domowym zaciszu

Od czego zacząć? Podczas takiej rozmowy mamy pokazać nie tylko swoją wiedzę merytoryczną, ale także przedstawić swoje kompetencje, dużą samoświadomość i wgląd w nas samych. To nie jest miejsce na spontaniczne odpowiedzi, zastanawianie się czy tzw. „lanie wody”.

Przygotowywanie się warto zacząć od wypisania sobie podstawowych informacji na swój temat (polecam wykorzystać do tego Mapę Myśli). Każdą z nich nie tylko wymieniamy, ale także uzasadniamy. Wypisujemy swoje zalety, wady, wykształcenie, dotychczasowe doświadczenie. Wbrew pozorom nie są to rzeczy oczywiste. Zdarzyło mi się rozmawiać z kandydatem, który na pytanie o wykształcenie i przebyte kursy nie był w stanie samodzielnie odpowiedzieć i musiał wyciągnąć swoją dokumentację! Zgadnijcie, jakie wrażenie zrobił na komisji? Inny powiedział, że nie ma wad. Doprawdy? Można zatem podejrzewać, że nie jest człowiekiem albo jest zupełnie bezkrytyczny i nie ma ani krzty pokory. A może po prostu coś ukrywa?

W dalszej kolejności wypisujemy swoje cele, plany zawodowe, przyczyny dla których wybraliśmy właśnie to miejsce pracy. Skupiamy się także na życiu prywatnym (pasje, hobby, doświadczenie), do którego możemy nawiązać podczas prezentacji naszej osoby.

Dobrze jest poprosić kogoś bliskiego o wcielenie się w rolę rekrutera. Będziemy mogli przekonać się co sprawia nam trudność, o czym zapominamy podczas takiej rozmowy oraz jakie popełniamy błędy.

Pytania, które najczęściej możemy usłyszeć podczas rozmowy rekrutacyjnej

1. Wymień i uzasadnij swoje zalety

Muszą to być cechy, które są pożądane na stanowisku, na które aplikujemy. Miły i koleżeński to jednak trochę za mało, zaś umiejętność wypicia pięciu piw za jednym zamachem niekoniecznie zrobi na rekruterach pożądane wrażenie. Uzasadnienie osadzamy w naszym doświadczeniu, możemy także nawiązać do życia prywatnego, np.

Jestem osobą potrafiącą efektywnie i długotrwale współpracować z innymi ludźmi. Uczestniczyłem w wielu projektach opierających się na pracy zespołowej (podaj przykłady), ponadto od pięciu lat jestem członkiem amatorskiego teatru, wystawiającego sztuki oraz przygotowującego happeningi.

2. Wymień i uzasadnij swoje wady

Warto poświęcić temu zagadnieniu szczególną uwagę. Kiedy już wiemy jakie są nasze wady, musimy przedstawić je w taki sposób, aby pokazać, że mamy duży wgląd w swoje funkcjonowanie, który motywuje nas do rozwoju i pracy nad sobą, np.

Kiedyś bardzo mocno stresowałam się tym, co działo się w pracy. Obecnie dużo pracuję nad sobą, potrafię coraz częściej podchodzić do trudności ze zdrowym dystansem, co pozwala mi zachować obiektywne spojrzenie i potraktować problem jako wyzwanie, a nie spodziewaną porażkę.

3. Podaj swoją zawodową porażkę

Z porażkami postępujemy podobnie jak z wadami. Przedstawiamy ją jako swoją życiową naukę, która nauczyła nas pokory i świadomości konieczności nieustannego rozwoju, np.

Podczas wykonywania mojego pierwszego zlecenia dla klienta nie słuchałem propozycji i sugestii mojego zespołu, uważając błędnie, że wszystko wiem najlepiej. W wyniku tego klient nie był zadowolony z efektów naszej pracy. Zrozumiałem, że warto być otwartym na pomysły innych i szanować ich wkład we wspólną pracę i podczas kolejnego zlecenia często stosowaliśmy metodę burzy mózgów. Przyniosło to bardzo pozytywne rezultaty i zadowolony klient korzysta z naszych usług do dziś.

4. Jakie jest twoje dotychczasowe doświadczenie i umiejętności?

Przedstawiamy je w sposób konkretny, uporządkowany, poparty konkretnymi przykładami. Musimy pokazać siebie jako osobę, która wie, co potrafi i skąd to się wzięło, np.

Przez dwa lata prowadziłem szkolenia z profilaktyki narkomanii dla uczniów szkół średnich, w wyniku czego wiem, jak nawiązać kontakt z wymagającą grupą odbiorców oraz jak stać się dla nich wiarygodnym autorytetem, który potrafi przekazać ciekawą wiedzę.

5. Jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych?

Nie, nie udajemy, że nigdy się nie stresujemy. Warto tu zabłysnąć znajomością metod radzenia sobie ze stresem, podając takie, które stosujemy, a także wspomnieć o eustresie, który motywuje i skutecznie mobilizuje.

Więcej na temat stresu dowiesz się tu:
Stres – przyjaciel czy wróg?
Kogo bardziej lubi stres?
Świadome oddychanie

6. Dlaczego zdecydowałeś się właśnie na to miejsce pracy? Co wiesz o naszej firmie?

Mimo, że specyfikę danego miejsca będziemy poznawać już w trakcie pracy, to koniecznie musimy pokazać swoją wiedzę na temat historii danego miejsca, organizacji, struktury, głównych zadań itp. To wszystko zgrabnie odnosimy do naszego doświadczenia, a także naszych wartości lub celów zawodowych, np.

Myślę, że mam duże doświadczenie w zakresie świadczonych przez państwa usług zdobyte w (podaj swoje miejsca lub stanowiska pracy), które chętnie wykorzystam na tym stanowisku. Ponadto chcę rozwijać się właśnie w tym kierunku, a wiem, że państwa firma da mi takie możliwości.

7. W jakim kierunku zamierzasz się rozwijać?

Pokazujemy swoje zainteresowania, przemyślane drogi rozwoju, a także otwartość na pojawiające się możliwości.

8. Co możesz powiedzieć o swoim obecnym/poprzednim pracodawcy? Dlaczego nie chcesz już tam pracować? Co nie podobało ci się u poprzedniego pracodawcy?

Podstawowa zasada, o której musimy pamiętać – choćbyśmy nie cierpieli naszego pracodawcy i traktowali nową pracę jako cudowną możliwość ewakuacji z koszmarnego miejsca – nigdy nie mówimy źle o innych! Lepiej wskazać na potrzebę dalszego rozwoju, wykorzystanie całego spektrum możliwości w poprzedniej pracy, czy chęć pójścia inną drogą zawodową.

9. Jak długo chcesz pracować u nas?

Nigdy nie mów, że traktujesz daną pracę jak krótki przystanek życiowy. Nikt nie będzie chciał inwestować w takiego pracownika. Lepiej pokaż, że liczysz na duże możliwości rozwoju, które sprawią, że będziesz chciał współpracować z danym miejscem jak najdłużej.

10. Dlaczego właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem?

Przedstawiamy swoje kompetencje, doświadczenie, chęć rozwoju i zaangażowania. Nigdy nie deprecjonujemy pozostałych kandydatów, wręcz przeciwnie, pokazujemy nasz szacunek i uznanie dla nich. W końcu wygrać z tak dobrymi rywalami to jest dopiero sukces!

O czym warto pamiętać

Pamiętajcie też o tym, że rozpoczęcie współpracy z danym miejscem to obopólna wymiana, a nie tylko łaskawy gest przyjęcia was do pracy przez pracodawcę. Wy dostaniecie wynagrodzenie, które jest przecież głównym celem podejmowania pracy, zaś pracodawca dostaje wasze doświadczenie, kompetencje i fachowość. Warto więc znać swoją wartość i, obok zachowania podstawowych zasad dobrego zachowania i autoprezentacji, nie przyjmować roli zgadzającego się na wszystko desperata. A umiejętność znalezienia złotego środka w relacji z potencjalnym pracodawcą będzie waszym dodatkowym atutem.

breather-163396

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

  1. Zawsze mialam po prostu szczescie na rozmowach. Podobno umiem sie sprzedac – mowiac brzydko. Artykul jednak powinien przeczytac kazdy… Szczegolnie ludzie dopiero wchodzacy na rynek pracy. Rekrutujac od czasu do czasu nowych pracownikow wstydze sie podczas rozmowy za nich i za to co wpisuja w cv i mowia o sobie. Moim osobistym numerem jeden podczas rozmowy byla odpowiedz na moje pytanie „dlaczego w takim razie uwaza Pani ze idealnie nadaje sie na proponowane stanowisko?” na co Pani „alez ja wcale tak nie uwazam” zastrzelila mnie 😉

    Polubienie

  2. Ojoj… No właśnie, w stresującej sytuacji, gdy nie jesteśmy przygotowani, możemy automatycznie powiedzieć różne głupoty, które będą działać na naszą niekorzyść. Oczywiście, każdemu może się zdarzyć, ale jeśli jest możliwość, aby zmniejszyć to ryzyko, to czemu nie skorzystać:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.