Czuję to, co czuję

– Źle mi – pomyślał nieśmiało Człowiek. Pomyślał szeptem, bardzo cichutko, tak, żeby nikt nie usłyszał. Bo to przecież nie wypada.

Uśmiechać się trzeba. Wdzięcznym być trzeba. Wybaczać trzeba. Jednoznacznie i wyraźnie grzmiały głosy mądrych poradników, kolorowych haseł w mediach i oświeconych specjalistów z eleganckimi uśmiechami. A Człowiek nijak nie potrafił wskrzesić teraz tych szlachetnych emocji. Próbował, spinał się, zaciskał pięści – jedynym efektem były rozlewające się purpurowe rumieńce frustracji.

Taki płytki jestem – myślał dalej – Pewnie strasznie zablokowany i do tego niedojrzały. Wstyd taki, bo nie potrafię cieszyć się życiem.

Smutno mi.

Uśmiech stał się teraz bolesnym grymasem na miarę wyrywania kości ze stawów. Wdzięczność wyrzutem sumienia pogonionym przez ciemną chmurę smutku. Wybaczanie zaś niezrozumiałym hasłem w sztywnych kartach słownika języków obcych.

– Dlaczego nie mogę tego poczuć? – zganił się zmartwiony.

– Odpowiedź jest bardzo prosta – podpowiedziała Autentyczność – Bo czujesz teraz coś innego. Pozwól więc sobie doświadczyć tego, co aktualnie jest. Wtedy dopiero ma szansę się to dopełnić i skończyć. Smutku nie wyleczy bowiem nałożona uśmiechnięta naklejka wdzięczności. A krwawiącej rany nie zagoi przyklejony na siłę plaster wybaczenia. Dopóki nie poczujesz swych emocji w pełni i do końca, nie będziesz miał dość miejsca na nadejście nowego.

Nie zaprzeczaj więc swojemu Smutkowi, gdy nadchodzi. Nie wmawiaj mu, że ma być uśmiechnięty, bo zostanie wtedy na dłużej, aby ci udowadniać swoje racje. Ugość go i wysłuchaj do końca jego historii. Daj mu ciepłe skarpety i wytrzyj zasmarkany nos. Gdy skończy swą opowieść – sam się z tobą pożegna.

bvpwqi8xb0k-gaetano-cessati

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Czuję to, co czuję

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.