Wielobarwne Znaczenia Cienia

Cień. Ciemna strona Księżyca. Ciemna strona Człowieka. Nieznany Strach, który nieraz czai się w kącie, a nasza wyobraźnia przyobleka go w mroczne szaty, dodaje oręż z połyskujących ostrych kłów, a w rękę wkłada niecne zamiary.

W analitycznej teorii C.G. Junga Cień to archetyp, na który składają się nasze zwierzęce popędy, nieuświadamiane i nieakceptowane przez nas myśli, uczucia, pragnienia i działania. To ta część, do której sami przed sobą wstydzimy się przyznać, a przed bezwzględnym i krytycznym okiem innych ukrywa go Persona. Persona to kolejny archetyp. To maska, która zakładamy przed innymi (a nieraz także i sobą), która pomaga nam dostosować się do obyczajów, tradycji i wymogów społecznych, a często także i własnych wyidealizowanych oczekiwań.

Persona czasem bywa użytecznym narzędziem. Jeżeli jednak utożsamiamy się wyłącznie z nią, a więc z rolą narzuconą nam przez społeczeństwo, rodzinę czy różnego rodzaju autorytety, zaczynamy tracić kontakt ze swoją autentyczną naturą. Stajemy się sztywnym, dwuwymiarowym uwięzionym manekinem.

Ten blog to moje zaproszenie dla Ciebie do zajrzenia z ciekawością pod swoją Maskę. Odkrycia swojego Cienia, jego wielowymiarowości i złożoności. Jego „mroczne szaty” i „błyszczące ostre kły” mogą okazać się całkiem ciekawe, przydatne a nawet fascynujące. I mogą być czymś zgoła odmiennym, niż dotąd Ci się wydawało.

W mojej pracy zawodowej mam wielki zaszczyt towarzyszyć moim pacjentom podczas tej trudnej, niezwykle intymnej drogi poznawania siebie. Jest to podróż fascynująca, chociaż nieraz niezwykle trudna. Sama również jestem takim podróżnikiem, który zagląda do ciemnych kątów swojej Persony odkrywając, o ironio, wielobarwne…. znaczenia Cienia.

gtgt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.