Nieusuwalny kadr

Człowiek powrócił z dalekiej podróży.

Był u kresu. Przekroczył granice, o których istnieniu nic nie wiedział. Nikt nigdy nie wspomniał, nie ostrzegł, nie zdradził, że istnieją tak mroczne sekrety przygotowywane przez los. Nikt nie powiedział, co za nimi czyha w złowrogich króliczych norach, które wyglądały przecież z początku tak zwyczajnie. Zanim załamał się świat. Nikt nie dał instrukcji obsługi, nie przedstawił algorytmów działania, nie poinformował uprzejmym głosem, w jaki sposób w koszmarnej katastrofie sięgać po maskę tlenową, bo ratującej maski zwyczajnie nie było, był za to obezwładniający krzyk, jego własny, ale obcy do szpiku kości.

Nikt nie napisał mądrze w jakimś przydatnym podręczniku, nikt nie kazał nauczyć się do sprawdzianu na przyszły tydzień, że jego zachowania nie będą już jego, że zawładną nim siły, na które nie będzie miał wpływu. Że odsłoni ostre kły do ataku, czerpiąc nadludzką siłę z nieznanych mu dotąd źródeł. Że ucieknie tak prędko, jak nigdy dotąd, nie licząc się z niczym, ze zdławioną krtanią przez strach. Że zastygnie, jak posąg, sparaliżowany wdzierającym się oddechem śmierci, bez rąk, bez nóg, bez umysłu. Nie wiedział, że zobaczy rzeczy, na które oczy nie potrafią patrzeć, usłyszy dźwięki, których uszy nie potrafią słyszeć.

Nikt nie powiedział, że mimo że on przeżyje, zabraknie w nim życia. Że sekunda, milimetr i kolejne mrugnięcie powieką dzieli go od rozpadu, eksplozji, bo nie sposób pomieścić w sobie to, co nie ma już żadnych granic, gdzie ból, strach i niedorzeczność zakłębiły się w niepojętej nieskończoności.

Nie ma już granic, które chronią, które czynią zrozumiałym. Poczucie bezpieczeństwa czmychnęło do świata iluzji.

Człowiek powrócił z dalekiej podróży, ale jeszcze o tym nie wie. Rozsypany świat zasłonił obecną rzeczywistość, kadr z przeszłości zdaje się być nieusuwalny. Wciąż jest tam, gdzie nigdy być nie powinien.

Jeszcze nie wiedział, czy można znaleźć miejsce, które pomieści niepojęte, czy zdoła wypowiedzieć słowa, które pomogą nakreślić nowe granice.

2 uwagi do wpisu “Nieusuwalny kadr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.